Nove Mesto 2014-Para Archery World Ranking Event

Shooting places
Czech Republic
NMM Venue 2, Nove Mesto nad Metuji, Czech Republic
NMM Venue 1, Nove Město nad Metuji, Czech Republic
Number of archers
132

Basic info

Grade
World Cup Events
Association
WA Para Archery
Restrictions
Open

Date info

Start Date
Finish Date
Final Entry
June 30, 2014

Contact info

Results

Order qualification by : position asc | first name desc | last name desc | target number desc | average arrow desc
QUALIFICATION
1 / 32
1 / 16
1 / 8
1 / 4
1 / 2
FINAL
Pos. Athlete Average arrow 50m50m X10 Final
Outdoor - Compound open - SeniorS - Male - 50m round para
1
Alberto Simonelli (4B) Afternoon
-
9.61 after 72 3473451827 692 692 0
2
Matthew Stutzman (11A) Afternoon
-
9.6 after 72 3483432520 691 691 0
3
Jere Forsberg (6B) Afternoon
-
9.57 after 72 3413482619 689 689 0
4
Ouk Soo Lee (11B) Afternoon
-
9.57 after 72 3403492221 689 689 0
5
John Stubbs (2A) Afternoon
-
9.57 after 72 3463431826 689 689 0
6
Marcel Pavlík (15B) Afternoon
-
9.56 after 72 3483401628 688 688 0
7
Hadi Nori (21B) Afternoon
-
9.53 after 72 3413451430 686 686 0
8
Martin Imboden (10B) Afternoon
-
9.49 after 72 3403431029 683 683 0
9
Pierre Claesson (2B) Afternoon
-
9.49 after 72 344339930 683 683 0
10
Marek Kantczak (16A) Afternoon
-
9.46 after 72 3453361228 681 681 0
11
Matteo Bonacina (5B) Afternoon
-
9.44 after 72 3373431225 680 680 0
12
Aleksander Zubar (19A) Afternoon
-
9.42 after 72 3373411721 678 678 0
13
Eric Bennett (6A) Afternoon
-
9.42 after 72 338340927 678 678 0
14
Jeff Sena (10A) Afternoon
-
9.4 after 72 3403371420 677 677 0
15
Peter Kascak (13B) Afternoon
-
9.39 after 72 3363401029 676 676 0
16
Jiří Klich (7B) Afternoon
-
9.35 after 72 3343391619 673 673 0
17
Alexey Scherbakov (21A) Afternoon
-
9.33 after 72 3343381716 672 672 0
18
Michael Muller (17A) Afternoon
-
9.29 after 72 3343351218 669 669 0
19
Shin Dongheon (12B) Afternoon
-
9.29 after 72 3353341021 669 669 0
20
Pavlo Nazar (12A) Afternoon
-
9.28 after 72 3343341615 668 668 0
21
Lance Thornton (8A) Afternoon
-
9.28 after 72 3373311117 668 668 0
22
Andre C. Shelby (9A) Afternoon
-
9.24 after 72 3333321218 665 665 0
23
Leoš Bartoš (9B) Afternoon
-
9.24 after 72 3353301018 665 665 0
24
Mikhail Diktovannyy (20A) Afternoon
-
9.24 after 72 326339924 665 665 0
25
Richard Hennahane (3A) Afternoon
-
9.24 after 72 333332919 665 665 0
26
Marian Marecak (14B) Afternoon
-
9.19 after 72 3283341320 662 662 0
27
Kevin Evans (5A) Afternoon
-
9.15 after 72 330329915 659 659 0
28
Ivan Kozlov (18A) Afternoon
-
9.14 after 72 326332915 658 658 0
29
Morten Johannessen (17B) Afternoon
-
9.13 after 72 3333241213 657 657 0
30
Kazem Tan (23B) Afternoon
-
9.11 after 72 3283281013 656 656 0
31
John Olav Johansen (16B) Afternoon
-
9.07 after 72 3253281112 653 653 0
32
Joe Bailey (7A) Afternoon
-
9 after 72 3283201313 648 648 0
33
Ivan Dziadyk (14A) Afternoon
-
8.97 after 72 323323818 646 646 0
34
Alec Denys (4A) Afternoon
-
8.92 after 72 315327514 642 642 0
35
Kryzysztof Kornatowski (15A) Afternoon
-
8.88 after 72 325314713 639 639 0
36
Krisztian Urr (22A) Afternoon
-
8.68 after 72 31531079 625 625 0
37
Jaroslav Zelenka (8B) Afternoon
-
8.65 after 72 320303415 623 623 0
38
Nikola Kato (18B) Afternoon
-
8.63 after 72 308313615 621 621 0
39
Håkan Törnström (3B) Afternoon
-
8.56 after 72 312304613 616 616 0
40
Bohdan Nosevych (13A) Afternoon
-
8.29 after 72 29730028 597 597 0
41
Sinisa Milenkovic (20B) Afternoon
-
4.97 after 72 20215603 358 358 0
42
Mladen PAJOVIC (19B) Afternoon
-
3.68 after 72 10516010 265 265 0
QUALIFICATION
1 / 16
1 / 8
1 / 4
1 / 2
FINAL
Pos. Athlete Average arrow 50m50m X10 Final
Outdoor - Compound open - SeniorS - Female - 50m round para
1
Karen Van Nest (36B) Afternoon
-
9.32 after 72 3383331417 671 671 0
2
Stepanida Artakhinova (43A) Afternoon
-
9.18 after 72 3283331014 661 661 0
3
Ksenija Markitantova (37B) Afternoon
-
9.14 after 72 334324815 658 658 0
4
Jin Young Jeong (39A) Afternoon
-
9.1 after 72 3183371215 655 655 0
5
Lucia Kupczyk (40B) Afternoon
-
9.07 after 72 326327619 653 653 0
6
Olga Polegaeva (40A) Afternoon
-
9.06 after 72 330322718 652 652 0
7
Zandra Reppe (42B) Afternoon
-
9.03 after 72 326324913 650 650 0
8
Eleonora Sarti (37A) Afternoon
-
8.99 after 72 322325712 647 647 0
9
Vanessa Bui (41B) Afternoon
-
8.97 after 72 321325713 646 646 0
10
Jodie Grimham (35A) Afternoon
-
8.94 after 72 320324815 644 644 0
11
Larysa Mikhnieva (38B) Afternoon
-
8.93 after 72 313330715 643 643 0
12
Marina Lyzhnikova (42A) Afternoon
-
8.92 after 72 315327813 642 642 0
13
Mel Clarke (36A) Afternoon
-
8.85 after 72 31931869 637 637 0
14
Valentina Pavlova (41A) Afternoon
-
8.79 after 72 318315415 633 633 0
15
Karina Granitza (39B) Afternoon
-
8.78 after 72 318314614 632 632 0
16
Seonhee Lee (38A) Afternoon
-
8.74 after 72 315314312 629 629 0
17
Martha Chavez (35B) Afternoon
-
8.54 after 72 304311711 615 615 0
QUALIFICATION
1 / 16
1 / 8
1 / 4
1 / 2
FINAL
Pos. Athlete Average arrow 70m70m X10 Final
Outdoor - Recurve open - SeniorS - Male - 70m round para
1
Bato Tsydendorzhiev (16A) Morning
-
9.06 after 72 3143381213 652 652 0
2
Anton Zaypaev (17A) Morning
-
8.74 after 72 309320412 629 629 0
3
David Phillips (3B) Morning
-
8.65 after 72 31530869 623 623 0
4
Michael Lukow (7A) Morning
-
8.58 after 72 310308110 618 618 0
5
Maik Szarszewski (2A) Morning
-
8.54 after 72 308307415 615 615 0
6
Vaclav Košťál (5A) Morning
-
8.46 after 72 303306113 609 609 0
7
-
8.44 after 72 297311110 608 608 0
8
Simon Powel (4B) Morning
-
8.43 after 72 30730048 607 607 0
9
Ezio Luvisetto (10B) Morning
-
8.42 after 72 301305215 606 606 0
10
Paul Browne (2B) Morning
-
8.39 after 72 298306312 604 604 0
11
8.38 after 72 305298213 603 603 0
12
Ki Seong Kang (10A) Morning
-
8.36 after 72 30629678 602 602 0
13
Mario Oehme (3A) Morning
-
8.29 after 72 29230587 597 597 0
14
Piotr Sawicki (12A) Morning
-
8.28 after 72 29030666 596 596 0
15
Roberto Airoldi (11B) Morning
-
8.28 after 72 29829856 596 596 0
16
Gints Jonasts (15A) Morning
-
8.08 after 72 28030238 582 582 0
17
Ireneusz Kapusta (13A) Morning
-
8.06 after 72 29428648 580 580 0
18
-
7.99 after 72 290285112 575 575 0
19
Ali Nabiyev (15B) Morning
-
7.89 after 72 28128744 568 568 0
20
Alessandro Erario (9B) Morning
-
7.88 after 72 27529245 567 567 0
21
Ilgar Abbasov (17B) Morning
-
7.82 after 72 28427947 563 563 0
22
Myeong Gu Lee (11A) Morning
-
7.79 after 72 28028127 561 561 0
23
Jahan Musayev (16B) Morning
-
7.74 after 72 27827916 557 557 0
24
Taras Chopyk (6B) Morning
-
7.71 after 72 28327224 555 555 0
25
Christian Wyss (14A) Morning
-
7.69 after 72 27128327 554 554 0
26
Dejan Forgo (8B) Morning
-
7.65 after 72 28127009 551 551 0
27
Roman Chayka (7B) Morning
-
7.61 after 72 27327565 548 548 0
28
Milan Smondek (4A) Morning
-
6.93 after 72 25624313 499 499 0
29
Natig Abbasov (14B) Morning
-
6.72 after 72 23425024 484 484 0
30
Tofig Rahimov (13B) Morning
-
6.43 after 72 21924401 463 463 0
31
Steven Bosson (8A) Morning
-
6.42 after 72 22523721 462 462 0
32
Vusal Kazimov (12B) Morning
-
6.32 after 72 21224304 455 455 0
QUALIFICATION
1 / 16
1 / 8
1 / 4
1 / 2
FINAL
Pos. Athlete Average arrow 70m70m X10 Final
Outdoor - Recurve open - SeniorS - Female - 70m round para
1
Hwa Sook Lee (42B) Morning
-
8.51 after 72 304309215 613 613 0
2
Milena Olszewska (36B) Morning
-
8.31 after 72 30029837 598 598 0
3
Svetlana Barantseva (44A) Morning
-
8.29 after 72 29330446 597 597 0
4
8.22 after 72 289303211 592 592 0
5
-
8.22 after 72 304288110 592 592 0
6
-
8.06 after 72 29328738 580 580 0
7
Jennifer Hess (40B) Morning
-
8.01 after 72 27430319 577 577 0
8
Alicja Bukanska (35B) Morning
-
7.96 after 72 29927437 573 573 0
9
Veronica Floreno (39A) Morning
-
7.94 after 72 27829436 572 572 0
10
Margarita Sidorenko (45A) Morning
-
7.94 after 72 27130133 572 572 0
11
Irina Batorova (43A) Morning
-
7.76 after 72 28227724 559 559 0
12
7.68 after 72 27128208 553 553 0
13
Ieva Melle (41A) Morning
-
7.65 after 72 26428736 551 551 0
14
Tatiana Zhalsobon (42A) Morning
-
7.65 after 72 28626518 551 551 0
15
Markéta Sidková (33A) Morning
-
7.54 after 72 27327026 543 543 0
16
Kate Murray (38B) Morning
-
7.53 after 72 27326907 542 542 0
17
Magali Comte (34B) Morning
-
7.5 after 72 27126934 540 540 0
18
Nataliia Pavuk (36A) Morning
-
7.18 after 72 26425312 517 517 0
19
Ran Sook Kim (41B) Morning
-
7.03 after 72 26524115 506 506 0
20
Annalisa Rosada (40A) Morning
-
6.94 after 72 23226831 500 500 0
21
Lenka Kuncova (34A) Morning
-
6.94 after 72 26423615 500 500 0
22
Miroslava Černá (35A) Morning
-
6.89 after 72 22726913 496 496 0
23
Hazel Chaisty (39B) Morning
-
6.78 after 72 24923922 488 488 0
24
Kinga Kiss-Johnson (33B) Morning
-
6.78 after 72 24224601 488 488 0
25
Patricia Layolle (37B) Morning
-
5.78 after 72 21320303 416 416 0
QUALIFICATION
1 / 8
1 / 4
1 / 2
FINAL
Pos. Athlete Average arrow 50m50m X10 Final
Outdoor - W1 open - SeniorS - Universal - 50m round para
1
David Drahonínský (23A) Morning
-
9.28 after 72 332336623 668 668 0
2
John Cavanagh (23B) Morning
-
8.96 after 72 321324717 645 645 0
3
Uwe Herter (20A) Morning
-
8.89 after 72 316324517 640 640 0
4
Dongsub Koo (25B) Morning
-
8.88 after 72 322317129 639 639 0
5
-
8.88 after 72 32031979 639 639 0
6
John Walker (24B) Morning
-
8.75 after 72 315315811 630 630 0
7
Peter Kinik (25A) Morning
-
8.75 after 72 31231869 630 630 0
8
Seong-Pyo An (26B) Morning
-
8.71 after 72 311316613 627 627 0
9
Jeff Fabry (22B) Morning
-
8.68 after 72 309316812 625 625 0
10
Ok Geum Kim (27B) Morning
-
8.49 after 72 30230947 611 611 0
11
Jo Frith (27A) Morning
-
8.35 after 72 29730443 601 601 0
12
Gabriele Ferrandi (26A) Morning
-
8.11 after 72 30527919 584 584 0
13
Jerry Shields (20B) Morning
-
8.03 after 72 29028844 578 578 0
14
Charles Lear (21B) Morning
-
7.94 after 72 294278413 572 572 0
15
Chloe Ball (28A) Morning
-
7.89 after 72 28927901 568 568 0
16
Vladimír Čáp (22A) Morning
-
7.22 after 72 24327712 520 520 0
QUALIFICATION
1 / 4
1 / 2
FINAL
Pos. Team 50m50m Sum Final
Outdoor - Compound Open - SeniorS - Male - 50m round para
1
United States (CMO)
2046 / 2160
Matthew Stutzman 348343 691/720
Eric Bennett 338340 678/720
Jeff Sena 340337 677/720
2
Slovakia (CMO)
2026 / 2160
Marcel Pavlík 348340 688/720
Peter Kascak 336340 676/720
Marian Marecak 328334 662/720
3
Russian Federation (CMO)
2015 / 2160
Aleksander Zubar 337341 678/720
Alexey Scherbakov 334338 672/720
Mikhail Diktovannyy 326339 665/720
4
Czech Republic (CMO)
1961 / 2160
Jiří Klich 334339 673/720
Leoš Bartoš 335330 665/720
Jaroslav Zelenka 320303 623/720
5
Ukraine (CMO)
1911 / 2160
Pavlo Nazar 334334 668/720
Ivan Dziadyk 323323 646/720
Bohdan Nosevych 297300 597/720
6
Serbia (CMO)
1244 / 2160
Nikola Kato 308313 621/720
Sinisa Milenkovic 202156 358/720
Mladen PAJOVIC 105160 265/720
QUALIFICATION
FINAL
Pos. Team 50m50m Sum Final
Outdoor - Compound Open - SeniorS - Female - 50m round para
1
Russian Federation (CWO)
1955 / 2160
Stepanida Artakhinova 328333 661/720
Olga Polegaeva 330322 652/720
Marina Lyzhnikova 315327 642/720
2
Germany (CWO)
1931 / 2160
Lucia Kupczyk 326327 653/720
Vanessa Bui 321325 646/720
Karina Granitza 318314 632/720
QUALIFICATION
Pos. Team 50m Sum Final
Outdoor - Compound Open - SeniorS - Universal - Team Mix C
1
KOR (CXO)
1344 / 1440
Ouk Soo Lee 340349 689/720
Jin Young Jeong 318337 655/720
2
ITA (CXO)
1339 / 1440
Alberto Simonelli 347345 692/720
Eleonora Sarti 322325 647/720
3
RUS (CXO)
1339 / 1440
Aleksander Zubar 337341 678/720
Stepanida Artakhinova 328333 661/720
4
GBR (CXO)
1333 / 1440
John Stubbs 346343 689/720
Jodie Grimham 320324 644/720
5
SWE (CXO)
1333 / 1440
Pierre Claesson 344339 683/720
Zandra Reppe 326324 650/720
6
CAN (CXO)
1330 / 1440
Kevin Evans 330329 659/720
Karen Van Nest 338333 671/720
7
UKR (CXO)
1326 / 1440
Pavlo Nazar 334334 668/720
Ksenija Markitantova 334324 658/720
8
GER (CXO)
1322 / 1440
Michael Muller 334335 669/720
Lucia Kupczyk 326327 653/720
9
USA (CXO)
1306 / 1440
Matthew Stutzman 348343 691/720
Martha Chavez 304311 615/720
QUALIFICATION
1 / 2
FINAL
Pos. Team 50m50m Sum Final
Outdoor - W1 Open - SeniorS - Male - 50m round para
1
KOR (W1)
1877 / 2160
Dongsub Koo 322317 639/720
Seong-Pyo An 311316 627/720
Ok Geum Kim 302309 611/720
2
GB (W1)
1876 / 2160
John Cavanagh 321324 645/720
John Walker 315315 630/720
Jo Frith 297304 601/720
3
United States (W1)
1775 / 2160
Jeff Fabry 309316 625/720
Jerry Shields 290288 578/720
Charles Lear 294278 572/720
QUALIFICATION
1 / 4
1 / 2
FINAL
Pos. Team 70m70m Sum Final
Outdoor - Recurve Open - SeniorS - Male - 70m round para
1
Great Britain (RMO)
1834 / 2160
David Phillips 315308 623/720
Simon Powel 307300 607/720
Paul Browne 298306 604/720
2
Italy (RMO)
1769 / 2160
Ezio Luvisetto 301305 606/720
Roberto Airoldi 298298 596/720
Alessandro Erario 275292 567/720
3
Azerbaijan (RMO)
1688 / 2160
Ali Nabiyev 281287 568/720
Ilgar Abbasov 284279 563/720
Jahan Musayev 278279 557/720
4
United States (RMO)
1688 / 2160
Michael Lukow 310308 618/720
Timothy O. Palumbo 297311 608/720
Steven Bosson 225237 462/720
5
Czech Republic (RMO)
1683 / 2160
Vaclav Košťál 303306 609/720
Martin Chaloupský 290285 575/720
Milan Smondek 256243 499/720
QUALIFICATION
FINAL
Pos. Team 70m70m Sum Final
Outdoor - Recurve Open - SeniorS - Female - 70m round para
1
Russian Federation (RWO)
1728 / 2160
Svetlana Barantseva 293304 597/720
Margarita Sidorenko 271301 572/720
Irina Batorova 282277 559/720
2
Czech Republic (RWO)
1539 / 2160
Markéta Sidková 273270 543/720
Lenka Kuncova 264236 500/720
Miroslava Černá 227269 496/720
QUALIFICATION
Pos. Team 70m Sum Final
Outdoor - Recurve Open - SeniorS - Universal - Team Mix S
1
RUS (RXO)
1249 / 1440
Bato Tsydendorzhiev 314338 652/720
Svetlana Barantseva 293304 597/720
2
KOR (RXO)
1215 / 1440
Ki Seong Kang 306296 602/720
Hwa Sook Lee 304309 613/720
3
POL (RXO)
1194 / 1440
Piotr Sawicki 290306 596/720
Milena Olszewska 300298 598/720
4
GER (RXO)
1192 / 1440
Maik Szarszewski 308307 615/720
Jennifer Hess 274303 577/720
5
ITA (RXO)
1178 / 1440
Ezio Luvisetto 301305 606/720
Veronica Floreno 278294 572/720
6
USA (RXO)
1171 / 1440
Michael Lukow 310308 618/720
Eileen Lee Ford-Faherty 271282 553/720
7
GBR (RXO)
1165 / 1440
David Phillips 315308 623/720
Kate Murray 273269 542/720
8
CZE (RXO)
1152 / 1440
Vaclav Košťál 303306 609/720
Markéta Sidková 273270 543/720
9
UKR (RXO)
1147 / 1440
Taras Chopyk 283272 555/720
Roksolana Dzoba-Balyan 304288 592/720
10
LAT (RXO)
1133 / 1440
Gints Jonasts 280302 582/720
Ieva Melle 264287 551/720
11
SUI (RXO)
1094 / 1440
Christian Wyss 271283 554/720
Magali Comte 271269 540/720
12
BRA (RXO)
1019 / 1440
Luciano Reinaldo Rezende 305298 603/720
Patricia Layolle 213203 416/720
There are no more statuses in this feed.

  Competition admin

  Actions

  • Watch live results:
  • Download published printouts:
    NEW!
Advertise on rcherz.com
Please select discipline
Please select format
Please select age category
Please select gender
Please select bow type



Display mode:

Live Results for:

Advanced settings

Category:

Sessions:

Shooting Places:

Refresh interval:

Scroll speed:

Photo stream:


Categories:

Live results URL

Shoot Out live results URL

Round Robin live results URL